małżeństwa dla wszystkich

czwartek, 28 czerwca 2012

Posiedzenie Komisji Ustawodawczej ws. zaopiniowania projektu ustawy o związkach partnerskich [RELACJA NA ŻYWO]

Przedstawiciele MNW i KPH po obradach komisji.
Nie jest nam wesoło. Ale nie poddamy się.
13:07 Wynik głosowania. Ustawa o instytucji związku partnerskiego: za niedopuszczalnością: 15. Przeciw: 3 (tylko SLD i RP). Ustawa o umowie o związkach: za niedopuszczalnością: 15. Przeciw 3 (tylko SLD i RP). To by było na tyle. Teraz wszystko w rękach marszałkini Sejmu. 

13:05
Yga mówi o sytuacji w UE, o tym, jak długo już dyskutuje się o związkach partnerskich. Mówi o tym, czego się notarialnie uregulować nie da. Podkreśla, że taka ustawa nikogo nie skrzywdzi, nikomu nic nie zabierze, a pomoże wielu osobom. Odwołuje się do sumienia posłów.

13:04
Robert Biedroń konkluduje. Bardzo głośno na sali. Przewodniczący przywołuje salę do porządku. Robert odnosi się do kwestii adopcji dzieci i podkreśla, że w ustawach nie ma takiej możliwości. Zgłasza się Yga Kostrzewa. 

13:02  
Nie wiemy, kto, ale mówi o tym, że w tych projektach nie ma zakazu adopcji dzieci, więc one ją umożliwiają. Że co?!

12:58
Jerzy Kozdroń (PO) - rodzina to fundament, nie można tego zrównywać. Katalog w art. 18 jest zamknięty. Stoi on na przeszkodzie traktowania na równi związków małżeńskich z partnerskimi. Nie stoi za to na przeszkodzi innym uregulowaniom.

12:57
Robert Biedroń zaznacza, że przepisy wprowadzające są koniecznością, więc naturalne jest, że część przepisów, w których jest mowa o małżeństwie, trzeba będzie zmienić.

12:55
Przewodniczący mówi o zrównaniu w naszych ustawach związków partnerskich z małżeńskimi. Powołuje się na opinię Dudka, zupełnie nie pamięta o Piotrowskim.

12:54
Zaczynają się potyczki słowne. "Rodzina to fundament, na którym ten kraj stoi" - słyszymy z sali.

12:51
Poseł Kalisz powołuje się na art. 30 Konstytucji o godności człowieka i obywatela. Godność jest związana z tożsamością, z możliwością realizacji siebie samego - mówi. U zarania każdej dyskusji o prawach człowieka trzeba pamiętać o tym zapisie.

12:49
Czas na Ryszarda Kalisza. Cisza na sali, mamy nadzieję, że to dobry znak. Stwierdza, że wyliczenie z art. 18 nie wyklucza ochrony innych związków. 

12:47
Legislator omawia opinie Dudka i Piotrowskiego. Podejmując decyzję o dopuszczalności, trzeba się zastanowić, czy zakres przyznanych praw nie jest zbyt szeroki - mówi.

12:43
Mówi przedstawiciel biura legislacyjnego. Zgłasza wątpliwości co do zgodności projektu z art. 18 Konstytucji. Powołuje się na obowiązujące doktryny. Mówi, że nie zakazują one tworzenia innych związków niż małżeństwa. Ma jednak wątpliwości co do zakresu praw. Obawia się, że przy tak wielu zmianach opieka nad małżeństwem może być iluzoryczna.

12:41
Biuro Analiz: opinie konstytucjonalistów dotyczą jedynie lutowego projektu ustawy.

12:39
Poseł wnioskodawca punktuje różnice między związkiem partnerskim a małżeństwem. Katalog różnic jest olbrzymi - mówi. I prosi o pozytywne zaopiniowanie ustawy, która potrzebna jest ogromnej rzeszy ludzi.

12:36
Poseł Biedroń mówi o rekomendacjach unijnej Rady Praw Człowieka. Przypomina, że demokracja to rządy większości, która dba o prawa mniejszości. Niestety wielu posłów nie słucha, co każe podejrzewać, że mają wyrobioną opinię na ten temat. Ale bądźmy dobrej myśli.

12:33
Robert Biedroń mówi o konstytucyjnej zasadzie równości i o tym, że polski system prawny jej nie realizuje. Mówi o problemach z dziedziczeniem, pochówkiem, odmową zeznań itd. i o tym, że nie da się ich uregulować w inny sposób niż ustawą. Powołuje się na analizy, zgodnie z którymi nasze projekty nie degradują instytucji małżeństwa.

12:31
Przewodniczący mówi, że najważniejsza jest kwestia zgodności z art. 18 Konstytucji i prosi, by Robert Biedroń skupił się na tej kwestii. Poseł Biedroń dementuje kwestię autopoprawki - nic takiego nie było.

12:28
Robert Biedroń mówi, że nie wie, którego z projektów dotyczą dotychczasowe opinie - Dariusza Dudka i Ryszarda Piotrowskiego. Biuro Analiz Sejmowych: to wynika z tego, że wnioskodawcy wnieśli autopoprawkę do projektów, a opinie dotyczyły wersji pierwotnej. Ale rozważania opiniodawców są aktualne w odniesieniu do obecnych wersji.

12:26
Zaczyna się dyskusja nad naszymi projektami.


12:25 Wynik głosownia nad niedopuszczalnością projektu - 17 za odrzuceniem, 2 przeciw.

12:22 
Nie słyszymy Kalisza, bo Śmiszek dyskutuje z posłanką, która siedzi naprzeciw nas. "Myli się pan, takie mam ekspertyzy" - tłumaczy posłanka. Ech.


12:20
Ryszard Kalisz odpowiada przeciwnikom ustawy. Skoro RPO ma wystarczające kompetencje, to skąd w Polsce tyle dyskryminacji - pyta.


12:17 
Krzysztof Śmiszek mówi o implementacji dyrektyw unijnych. I o karze nałożonej na Polskę przez UE za zaniedbania w tym zakresie. Prosi o przemyślenie faktu, że RPO nie ma możliwości wchodzenia w spory między obywatelami, co naraża nasz kraj na kolejne procesy w Luksemburgu.


12:11
O, poseł PO mówi o wdrażaniu prawa antydyskryminacyjnego, którym niedługo się ta partia zajmie. Użył nawet literek LGBT.


12:09
 Kto ma donośny głos, tego słuchają. Liczymy, że nasi wnioskodawcy nie mają dziś problemów z gardłem i będą głośno i dobitnie argumentować za ustawą.


12:03
Rzecznik ds. przeciwdziałania dyskryminacji to mnożenie bytów - argumentują przeciwnicy ustawy. Są nieliczni, ale niestety jedynie w tym sensie, że większość zebranych woli dyskutować o innych kwestiach i wydaje się należeć do grona niezainteresowanych tym, co się dzieje.


11:57
Oprócz nas z przedstawicieli organizacji pozarządowych obecni są m.in. Krzysztof Śmiszek, Yga Kostrzewa i Agata Chaber. Póki co nadal toczy się dyskusja nad pierwszym omawianym dziś projektem.


11:42
 Zaczynamy relację na żywo z Sejmu. Reprezentacja Miłość Nie Wyklucza w składzie Ewa Tomaszewicz, Wojciech Szot, Marcin Szczepkowski jest na miejscu. Trwają obrady nad projektem ustawy powołującej rzecznika ds. przeciwdziałania dyskryminacji. Nasza ustawa jest druga w porządku obrad.

poniedziałek, 25 czerwca 2012

środa, 13 czerwca 2012

Miłość Nie Wyklucza na Bydgoskich Dniach Różnorodności


Bydgoskie Dni Różnorodności to jedyne w tym mieście wydarzenie poświęcone przeciwdziałaniu homofobii i szeroko pojętej dyskryminacji. Lambda Bydgoszcz zaprasza na czwartą już edycję tej imprezy.

Dni Różnorodności rozpoczną się w piątek 15 czerwca od „Żywej Biblioteki”, czyli niepowtarzalnej okazji by skonfrontować swoje uprzedzenia i porozmawiać z osobami, które na co dzień są szczególnie narażone na dyskryminację. Wśród „Książek” znajdą się m.in. osoba niesłysząca, osoba homoseksualna oraz homoseksualny rodzic. Po wizycie w bibliotece warto zrelaksować się przy dobrym filmie – na pokazie dramatu „Piękno”. To najnowsza produkcja z motywem LGBT na polskim rynku – w Bydgoszczy można ją zobaczyć tylko podczas Dni Różnorodności, premierowo.


Sobota to tradycyjny Marsz Milczenia. Przejdzie z Placu Wolności na Stary Rynek, by zaprotestować przeciwko homofobii, która nadal jest codziennością dla wielu osób LGBTQ, zmuszonych do milczenia na temat swojej orientacji i tożsamości płciowej. Po południu Przemysław Szczepłocki, prawnik znany z walki przeciwko homofobii, opowie o tym, w jaki sposób polskie prawo chroni osoby LGBT oraz jakie dalsze zmiany trzeba w nim wprowadzić. W niedzielę odbędzie się panel o związkach partnerskich. Jaka jest realna szansa na ich wprowadzenie w Polsce? Zastanowią się nad tym zaproszeni goście – Artur Dunin, poseł PO, który przygotował jeden z projektów ustawy o związkach partnerskich - oraz Ewa Tomaszewicz, dziennikarka i blogerka zaangażowana w kampanie "Miłość Nie Wyklucza" i „W związku z miłością”.


Jak widać – atrakcji w programie tegorocznych Bydgoskich Dni Różnorodności nie brakuje. Do zobaczenia!


Pełny program imprezy można znaleźć na
stronie Lambdy Bydgoszcz.

piątek, 8 czerwca 2012

Nowe władze Stowarzyszenia Otwarte Forum

Stowarzyszenie Otwarte Forum, współtwórca akcji Miłość Nie Wyklucza i nasza organizacja parasolowa, jak również m.in. wydawca serwisów Homiki.pl i InnaHistoria.pl, ma nowy zarząd. Prezesem SOF wybrany został Wojciech Szot, zastępcą prezesa Krzysztof Zabłocki, sekretarzem i skarbnikiem stowarzyszenia Marcin Teodorczyk.

Jak poinformował portal Homiki.pl, zmiany w zarządzie spowodowane są tym, że dotychczasowa prezeska stowarzyszenia Urszula Pawlik podjęła decyzję o rezygnacji z zajmowanego stanowiska. Zarząd zamierza kontynuować podjęte działania oraz rozwijać stowarzyszenie ze szczególnym naciskiem na współpracę z innymi organizacjami pozarządowymi. Szczegółowe plany działania zostaną przedstawione w najbliższym czasie.

Serdecznie gratulujemy wyboru i życzymy samych sukcesów w zarządzaniu stowarzyszeniem!

czwartek, 7 czerwca 2012

Miłość Nie Wyklucza na Paradzie Równości 2012

Po raz 11 Parada Równości przeszła ulicami Warszawy. Tradycyjnie nie zabrakło na niej naszego wielkiego banera "Żądamy ustawy o związkach partnerskich".

Tak to wyglądało w 2009:


Tak w 2010:


W 2011:


A tak w 2012:


Czy za rok pójdziemy pod tym samym hasłem, czy też będziemy je mogli zmienić na "Dziękujemy za ustawę o związkach partnerskich"? Czas pokaże. Ale wierzymy, że wspólnie uda nam się to w końcu wywalczyć.

A tymczasem zapraszamy do oglądania fotorelacji z tegorocznej parady na stronach akcji Miłość Nie Wyklucza i kampanii W związku z miłością.

sobota, 2 czerwca 2012

Nowa kampania na konferencji w Sejmie

Dzień przed paradą, 1 czerwca, w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej odbyła się zorganizowana przez akcję Miłość Nie Wyklucza i Grupę Inicjatywną ds. Związków Partnerskich dwupanelowa konferencja poświęcona związkom partnerskim.
W pierwszym panelu wzięły udział dwie pary chcące zawrzeć związek partnerski, a zarazem bohaterowie nowej kampanii społecznej na rzecz związków partnerskich "W związku z miłością" (facebook.com/WzwiazkuZmilosciazmiloscia.pl) - Oktawiusz i Hubert oraz Agnieszka i Piotr. Opowiadali o swojej motywacji do zawarcia związku partnerskiego oraz o problemach, z jakimi spotykają się pary, które nie mogą sformalizować swojego związku lub nie chcą formalizacji w formie małżeństwa.

Oktawiusz, pracownik organizacji pozarządowej, mówił m.in., że chciałby wprowadzenia związków partnerskich, by nie musieć się martwić np. o to, czy kiedy coś mu się stanie, wystarczy poświadczenie notarialne, by jego partner mógł go odwiedzić, czy będzie on musiał liczyć się z jego rodzicami, z którymi nie ma kontaktu. Jego partner Hubert - tłumacz i autor gier komputerowych - podkreślał, że dla niego najbardziej elementarną sprawą, jeśli chodzi o możliwość zawarcia związku, są kwestie niewymierne - np. "bycie pełnoprawnym obywatelem w swoim kraju".

"Małżeństwo przestało być adekwatną formą życia dla wielu ludzi" - oceniał Piotr, dziennikarz. Jego zdaniem warto o tym mówić, nie tylko ze względu na ludzi młodych. Jego partnerka Agnieszka, pracownica PAN, uważa, że "małżeństwa często zawierane są z różnych względów, np. ekonomicznych, i funkcjonują jak kontrakt biznesowy".

W drugim udział wzięli politycy: Robert Biedroń - wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego Ruchu Palikota - Artur Dunin - poseł Platformy Obywatelskiej i Paulina Piechna-Więckiewicz - wiceprzewodnicząca Sojuszu Lewicy Demokratycznej, radna m. st. Warszawy. Robert Biedroń przekonywał, że kwestia formalizacji związków partnerskich jest całkowicie błędnie określana przez niektórych tematem zastępczym. Jak "To temat fundamentalny dla wielu osób" - mówił. "Kiedy nie możemy odwiedzić partnera czy partnerki w szpitalu, kiedy nie możemy razem rozliczać się z podatku, kiedy w normalny sposób w sytuacjach krytycznych nie możemy pochować partnera czy partnerki, to wszystkie inne sprawy stają się drugorzędne" - podkreślał.

Przypominamy, że w Sejmie są obecnie dwa projekty ws. związków partnerskich złożone przez Ruch Palikota i SLD. Własny projekt ma także PO, ale nie trafił on jeszcze do laski marszałkowskiej.


Pełna fotorelacja na FB W związku z miłością.

(na podst.: PAP)