małżeństwa dla wszystkich

czwartek, 28 czerwca 2012

Posiedzenie Komisji Ustawodawczej ws. zaopiniowania projektu ustawy o związkach partnerskich [RELACJA NA ŻYWO]

Przedstawiciele MNW i KPH po obradach komisji.
Nie jest nam wesoło. Ale nie poddamy się.
13:07 Wynik głosowania. Ustawa o instytucji związku partnerskiego: za niedopuszczalnością: 15. Przeciw: 3 (tylko SLD i RP). Ustawa o umowie o związkach: za niedopuszczalnością: 15. Przeciw 3 (tylko SLD i RP). To by było na tyle. Teraz wszystko w rękach marszałkini Sejmu. 

13:05
Yga mówi o sytuacji w UE, o tym, jak długo już dyskutuje się o związkach partnerskich. Mówi o tym, czego się notarialnie uregulować nie da. Podkreśla, że taka ustawa nikogo nie skrzywdzi, nikomu nic nie zabierze, a pomoże wielu osobom. Odwołuje się do sumienia posłów.

13:04
Robert Biedroń konkluduje. Bardzo głośno na sali. Przewodniczący przywołuje salę do porządku. Robert odnosi się do kwestii adopcji dzieci i podkreśla, że w ustawach nie ma takiej możliwości. Zgłasza się Yga Kostrzewa. 

13:02  
Nie wiemy, kto, ale mówi o tym, że w tych projektach nie ma zakazu adopcji dzieci, więc one ją umożliwiają. Że co?!

12:58
Jerzy Kozdroń (PO) - rodzina to fundament, nie można tego zrównywać. Katalog w art. 18 jest zamknięty. Stoi on na przeszkodzie traktowania na równi związków małżeńskich z partnerskimi. Nie stoi za to na przeszkodzi innym uregulowaniom.

12:57
Robert Biedroń zaznacza, że przepisy wprowadzające są koniecznością, więc naturalne jest, że część przepisów, w których jest mowa o małżeństwie, trzeba będzie zmienić.

12:55
Przewodniczący mówi o zrównaniu w naszych ustawach związków partnerskich z małżeńskimi. Powołuje się na opinię Dudka, zupełnie nie pamięta o Piotrowskim.

12:54
Zaczynają się potyczki słowne. "Rodzina to fundament, na którym ten kraj stoi" - słyszymy z sali.

12:51
Poseł Kalisz powołuje się na art. 30 Konstytucji o godności człowieka i obywatela. Godność jest związana z tożsamością, z możliwością realizacji siebie samego - mówi. U zarania każdej dyskusji o prawach człowieka trzeba pamiętać o tym zapisie.

12:49
Czas na Ryszarda Kalisza. Cisza na sali, mamy nadzieję, że to dobry znak. Stwierdza, że wyliczenie z art. 18 nie wyklucza ochrony innych związków. 

12:47
Legislator omawia opinie Dudka i Piotrowskiego. Podejmując decyzję o dopuszczalności, trzeba się zastanowić, czy zakres przyznanych praw nie jest zbyt szeroki - mówi.

12:43
Mówi przedstawiciel biura legislacyjnego. Zgłasza wątpliwości co do zgodności projektu z art. 18 Konstytucji. Powołuje się na obowiązujące doktryny. Mówi, że nie zakazują one tworzenia innych związków niż małżeństwa. Ma jednak wątpliwości co do zakresu praw. Obawia się, że przy tak wielu zmianach opieka nad małżeństwem może być iluzoryczna.

12:41
Biuro Analiz: opinie konstytucjonalistów dotyczą jedynie lutowego projektu ustawy.

12:39
Poseł wnioskodawca punktuje różnice między związkiem partnerskim a małżeństwem. Katalog różnic jest olbrzymi - mówi. I prosi o pozytywne zaopiniowanie ustawy, która potrzebna jest ogromnej rzeszy ludzi.

12:36
Poseł Biedroń mówi o rekomendacjach unijnej Rady Praw Człowieka. Przypomina, że demokracja to rządy większości, która dba o prawa mniejszości. Niestety wielu posłów nie słucha, co każe podejrzewać, że mają wyrobioną opinię na ten temat. Ale bądźmy dobrej myśli.

12:33
Robert Biedroń mówi o konstytucyjnej zasadzie równości i o tym, że polski system prawny jej nie realizuje. Mówi o problemach z dziedziczeniem, pochówkiem, odmową zeznań itd. i o tym, że nie da się ich uregulować w inny sposób niż ustawą. Powołuje się na analizy, zgodnie z którymi nasze projekty nie degradują instytucji małżeństwa.

12:31
Przewodniczący mówi, że najważniejsza jest kwestia zgodności z art. 18 Konstytucji i prosi, by Robert Biedroń skupił się na tej kwestii. Poseł Biedroń dementuje kwestię autopoprawki - nic takiego nie było.

12:28
Robert Biedroń mówi, że nie wie, którego z projektów dotyczą dotychczasowe opinie - Dariusza Dudka i Ryszarda Piotrowskiego. Biuro Analiz Sejmowych: to wynika z tego, że wnioskodawcy wnieśli autopoprawkę do projektów, a opinie dotyczyły wersji pierwotnej. Ale rozważania opiniodawców są aktualne w odniesieniu do obecnych wersji.

12:26
Zaczyna się dyskusja nad naszymi projektami.


12:25 Wynik głosownia nad niedopuszczalnością projektu - 17 za odrzuceniem, 2 przeciw.

12:22 
Nie słyszymy Kalisza, bo Śmiszek dyskutuje z posłanką, która siedzi naprzeciw nas. "Myli się pan, takie mam ekspertyzy" - tłumaczy posłanka. Ech.


12:20
Ryszard Kalisz odpowiada przeciwnikom ustawy. Skoro RPO ma wystarczające kompetencje, to skąd w Polsce tyle dyskryminacji - pyta.


12:17 
Krzysztof Śmiszek mówi o implementacji dyrektyw unijnych. I o karze nałożonej na Polskę przez UE za zaniedbania w tym zakresie. Prosi o przemyślenie faktu, że RPO nie ma możliwości wchodzenia w spory między obywatelami, co naraża nasz kraj na kolejne procesy w Luksemburgu.


12:11
O, poseł PO mówi o wdrażaniu prawa antydyskryminacyjnego, którym niedługo się ta partia zajmie. Użył nawet literek LGBT.


12:09
 Kto ma donośny głos, tego słuchają. Liczymy, że nasi wnioskodawcy nie mają dziś problemów z gardłem i będą głośno i dobitnie argumentować za ustawą.


12:03
Rzecznik ds. przeciwdziałania dyskryminacji to mnożenie bytów - argumentują przeciwnicy ustawy. Są nieliczni, ale niestety jedynie w tym sensie, że większość zebranych woli dyskutować o innych kwestiach i wydaje się należeć do grona niezainteresowanych tym, co się dzieje.


11:57
Oprócz nas z przedstawicieli organizacji pozarządowych obecni są m.in. Krzysztof Śmiszek, Yga Kostrzewa i Agata Chaber. Póki co nadal toczy się dyskusja nad pierwszym omawianym dziś projektem.


11:42
 Zaczynamy relację na żywo z Sejmu. Reprezentacja Miłość Nie Wyklucza w składzie Ewa Tomaszewicz, Wojciech Szot, Marcin Szczepkowski jest na miejscu. Trwają obrady nad projektem ustawy powołującej rzecznika ds. przeciwdziałania dyskryminacji. Nasza ustawa jest druga w porządku obrad.

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Czy da się dowiedzieć, kto głosował w jaki sposób ?

szenszol pisze...

Potrzebny projekt jak zwykle rozbity o "konserwowy beton" :/ Trzeba próbować nadal, chociaż nie wiadomo co nas czeka, gdy SP zupełnie spokojnie i bez publicznej nagany zgłasza takie projekty: http://rpsieradz.blogspot.com/2012/06/antychrzescijanska-prasowka.html#comment-form. Przepraszam za link, ale czasami po prostu nie wytrzymuję, gdy zdaję sobie sprawę z tego, jaki to ciemnogród. Myślę, że potrzebny jest jakiś szeroki sprzeciw więc nie pozostaje nam nic innego jak trzymać się razem...

Anonimowy pisze...

No i dupa. Dwa lata pracy MNW poszło do piachu :(