małżeństwa dla wszystkich

sobota, 2 czerwca 2012

Nowa kampania na konferencji w Sejmie

Dzień przed paradą, 1 czerwca, w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej odbyła się zorganizowana przez akcję Miłość Nie Wyklucza i Grupę Inicjatywną ds. Związków Partnerskich dwupanelowa konferencja poświęcona związkom partnerskim.
W pierwszym panelu wzięły udział dwie pary chcące zawrzeć związek partnerski, a zarazem bohaterowie nowej kampanii społecznej na rzecz związków partnerskich "W związku z miłością" (facebook.com/WzwiazkuZmilosciazmiloscia.pl) - Oktawiusz i Hubert oraz Agnieszka i Piotr. Opowiadali o swojej motywacji do zawarcia związku partnerskiego oraz o problemach, z jakimi spotykają się pary, które nie mogą sformalizować swojego związku lub nie chcą formalizacji w formie małżeństwa.

Oktawiusz, pracownik organizacji pozarządowej, mówił m.in., że chciałby wprowadzenia związków partnerskich, by nie musieć się martwić np. o to, czy kiedy coś mu się stanie, wystarczy poświadczenie notarialne, by jego partner mógł go odwiedzić, czy będzie on musiał liczyć się z jego rodzicami, z którymi nie ma kontaktu. Jego partner Hubert - tłumacz i autor gier komputerowych - podkreślał, że dla niego najbardziej elementarną sprawą, jeśli chodzi o możliwość zawarcia związku, są kwestie niewymierne - np. "bycie pełnoprawnym obywatelem w swoim kraju".

"Małżeństwo przestało być adekwatną formą życia dla wielu ludzi" - oceniał Piotr, dziennikarz. Jego zdaniem warto o tym mówić, nie tylko ze względu na ludzi młodych. Jego partnerka Agnieszka, pracownica PAN, uważa, że "małżeństwa często zawierane są z różnych względów, np. ekonomicznych, i funkcjonują jak kontrakt biznesowy".

W drugim udział wzięli politycy: Robert Biedroń - wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego Ruchu Palikota - Artur Dunin - poseł Platformy Obywatelskiej i Paulina Piechna-Więckiewicz - wiceprzewodnicząca Sojuszu Lewicy Demokratycznej, radna m. st. Warszawy. Robert Biedroń przekonywał, że kwestia formalizacji związków partnerskich jest całkowicie błędnie określana przez niektórych tematem zastępczym. Jak "To temat fundamentalny dla wielu osób" - mówił. "Kiedy nie możemy odwiedzić partnera czy partnerki w szpitalu, kiedy nie możemy razem rozliczać się z podatku, kiedy w normalny sposób w sytuacjach krytycznych nie możemy pochować partnera czy partnerki, to wszystkie inne sprawy stają się drugorzędne" - podkreślał.

Przypominamy, że w Sejmie są obecnie dwa projekty ws. związków partnerskich złożone przez Ruch Palikota i SLD. Własny projekt ma także PO, ale nie trafił on jeszcze do laski marszałkowskiej.


Pełna fotorelacja na FB W związku z miłością.

(na podst.: PAP)

Brak komentarzy: