małżeństwa dla wszystkich

piątek, 20 stycznia 2012

Okulary Równości

Fundacja im. Jarugi-Nowackiej zaprasza do nominowania do nagrody Okulary Równości:

„Okulary równości”, przyznawane są osobom, organizacjom lub instytucjom za szczególne osiągnięcia w zakresie trzech obszarów problemowych:
•    praw kobiet i przeciwdziałania dyskryminacji z powodu płci,
•    praw mniejszości i przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na wiek, rasę, pochodzenie etniczne, religię, wiarę lub jej brak, niepełnosprawność albo orientację seksualną
•    sprawiedliwości społecznej i zwalczania ubóstwa.
„Skierowania do okulisty” zaś .dla tych, których działania rażąco naruszają prawa lub wolności stanowiące fundament powszechnych praw człowieka, mając nadzieję że jej otrzymanie będzie napomnieniem i ostrzeżeniem.

Przykrym zaskoczeniem był dla nas udział polityków i polityczek w kapitule konkursu - przy jednoczesnej nieobecności osób należących do organizacji pozarządowych. Z tego powodu akcja Miłość Nie Wyklucza nie nominowała polityczek/polityków - choć początkowo miała swoją faworytkę :)

Zatem:

Zgłaszamy do nominacji do Okularów Równości Ewę Siedlecką.


Uzasadnienie:

Za publikacje na temat związków partnerskich, obecność na sejmowych komisjach zajmujących się projektem ustawy, dziesiątki publikacji/komentarzy, w których broniła praw osób nieheteroseksualnych a w szczególności za krytyczne i analityczne spojrzenie na sposób w jaki w ubiegłym roku ustawa byłą prezentowana przez polityków i polityczki.

W kategorii instytucja zgłaszamy zespół programu "Uwaga" telewizji TVN.

Uzasadnienie:

Za reportaże o osobach nieheteroseksualnych, w których są one przedstawiane w sposób obiektywny, zróżnicowany, bez powielania klisz i stereotypów. Szczególną uwagę zwracamy na cykl reportaży o konkursie, w którym udział wzięły Ewa Tomaszewicz i Małgorzata Rawińska, w efekcie którego bohaterki wzięły ślub w samolocie ufundowany przez linie lotnicze SAS. "Uwaga" nie tylko informowała o konkursie, ale i towarzyszyła bohaterkom w tej ważnej dla nich chwili, oraz śledzi działania bohaterek do dnia dzisiejszego. Oryginalne i kreatywne podejście do realizacji reportażu przyczyniają się do tworzenia pozytywnego klimatu wokół kwestii związków partnerskich i akceptacji wobec osób nieheteronormatywnych.

W kategorii antynagroda zgłaszamy VII Wydział Cywilny Rejestrowy Sądu Okręgowego w Warszawie.

Uzasadnienie:

Za rejestrację znaku "zakaz pedałowania".

Brak komentarzy: