małżeństwa dla wszystkich

piątek, 24 lutego 2012

Kolejne sprostowanie

W ostatnich dniach po raz kolejny w mediach pojawiła się nieprawdziwa informacja o tym, jakoby projekt ustawy o związkach partnerskich wspierany przez akcję Miłość Nie Wyklucza przewidywał możliwość ich zawierania jedynie przez pary jednopłciowe. Chcemy tę informację stanowczo zdementować.

Wspierany przez nas i złożony w Sejmie projekt ustawy zakłada, że związek partnerski może zostać zawarty przez dwie osoby bez względu na ich płeć.

W art. 3 ust. 1 tego projektu czytamy:

Związek partnerski zostaje zawarty, gdy dwie osoby jednocześnie obecne złożą przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego oświadczenia, że wstępują ze sobą w związek partnerski, powtarzając za kierownikiem urzędu stanu cywilnego treść oświadczenia lub odczytując je na głos. Osoba nie mogąca mówić składa oświadczenie o wstąpieniu w związek partnerski, podpisując akt związku partnerskiego.

Jak widać, nigdzie nie pojawia się odniesienie do płci osób zawierających związek.

Źródłem tej błędnej informacji po raz kolejny okazała się depesza Polskiej Agencji Prasowej. Tekst PAP z 21 lutego 2012 r. został następnie powielony w innych mediach. Wysłaliśmy w tej sprawie sprostowanie do PAP, ale na razie nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

PAP podał również nieścisłą naszym zdaniem informację, że organizacje społeczne wspierają projekt ustawy o związkach partnerskich przygotowywany przez posła Artura Dunina PO. Dotychczas tekst tego projektu nie został upubliczniony, co sprawia, że większość zainteresowanych nie ma możliwości ustosunkowania się do niego i wyrażenia, bądź nie, swojego poparcia. Jedyną organizacją LGBTQ, która oficjalnie wspiera projekt posła Dunina, jak dotychczas jest Kampania Przeciw Homofobii. MNW z wyrażeniem opinii na jego temat wstrzymuje się do momentu złożenia dokumentu w Sejmie.

Przypominamy też o wystosowanym przez MNW apelu do posłanek i posłów o jak najszybsze rozpoczęcie prac nad ustawą o związkach partnerskich i jej uchwalenie. Można go podpisać TUTAJ, do czego z całego serca zachęcamy!

Brak komentarzy: