małżeństwa dla wszystkich

środa, 14 grudnia 2011

Badanie preferencji dotyczących ustawy o związkach partnerskich

Serdecznie zapraszamy do wypełnienia ankiety dotyczącej preferencji wobec konkretnych rozwiązań ustawy o związkach partnerskich. Wyniki ankiety pozwolą nam na ocenienie jakie punkty ustawy są dla Was istotne - oraz dla jakiej grupy osób jakie rozwiązania są częściej wskazywane jako ważne. Dzięki temu w trakcie politycznej debaty na temat związków partnerskich będziemy mogli i mogły używać konkretnych, statystycznych argumentów w obronie niektórych z nich.

Link do ankiety: http://milosc.ankietka.pl/
Wydarzenie na fejsie.

Poprzednią ankietę wypełniło 4538 osób. Mamy nadzieję, że tym razem osiągniemy jeszcze lepszy wynik!

Ponieważ na fejsowych stronach padają pytania i zarzuty wobec ankiety - jak zawsze w przypadku różnych badań online - odpowiadamy na pytania:

1. Gdzie są wyniki?

Wyniki są ukryte, pod koniec stycznia zaprosimy Was na ich prezentację.

2. Dlaczego wyniki są ukryte?

Aby uniknąć dyskusji w trakcie zbierania danych. Nie chcemy też, byście sugerowali i sugerowały się odpowiedziami poprzedników/poprzedniczek.

3. O co chodzi w ostatnim pytaniu?

Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy zakłada, że w małżeństwie istnieją cztery rodzaje obowiązków, które są podstawą do orzekania rozwodów. Związek partnerski to nie tylko prawa (obowiązek alimentacyjny jest również prawem - prawem do ich egzekucji), ale i obowiązki. Ale czy na pewno wszystkie?

4. Czemu w metryczce nie wydzielono osób transpłciowych, a zastosowano ogólną formułkę "trans"?

Przyznajemy - jest to po części błąd, jednak trudno wybrać jeden sposób na wprowadzenie osób transpłciowych do tego typu metryki. Osoba transpłciowa przed zmianą płci i potwierdzeniem tego w dokumentach jest dla państwa mężczyzną lub kobietą, tworzącą związek jednopłciowy lub różnopłciowy. Podobnie po zmianie dokumentów. Jednocześnie dodawanie kilku kolejnych kategorii (np. trans MK heteroseksualny) skomplikowałoby metryczkę i zapewne spotkalibyśmy się z kolejnymi zarzutami. Podobnie by było, gdybyśmy w ogóle nie uwzględnili osób transpłciowych w ankiecie.

5. Czemu ankieta nie obejmuje osób aseksualnych?

Aseksualność nie jest ogólnie uznaną orientacją seksualną. Do dziś pojawiają się bardzo rozbieżne doniesienia dotyczące aseksualności, a dodawanie kolejnych grup do metryki może sprawić, że będziemy zbyt często musieli się tłumaczyć z braku jednej, a obecności innej. Polecamy lekturę artykułu. Podobnie - w rubryce o modelu tworzonego związku nie pojawiły się związki poliamoryczne.

Z drugiej strony - zapewne gdybyśmy o takich modelach związków czy różnych tożsamości napisali, dyskusja o naszej ankiecie byłaby jeszcze bardziej interesująca.

6. We wstępie do ankiety piszemy o tym, że w pewnym stopniu wyniki ankiety mogą pokazać, że respondenci i respondentki domagać się mogą małżeństw - o co chodzi?

Faktycznie, odpowiedź na większość pytań "bardzo ważna" daje de facto odpowiedź "małżeństwo". Jednocześnie w chwili obecnej akcja, choć marzymy o zmianie artykułu 18 Konstytucji, nie podejmuje działań w tym kierunku.

Brak komentarzy: