małżeństwa dla wszystkich

sobota, 19 listopada 2011

Kim jesteśmy? Co robimy?

Kampania społeczna „Miłość nie wyklucza” ruszyła we wrześniu 2010 roku. Miała za zadanie zwrócić uwagę na brak w polskim prawie ustawy o związkach partnerskich. Plakaty, billboardy i gadżety akcji pojawiły się w licznych miastach polski, wzbudzając zainteresowanie i żywe dyskusje. „Miłość nie wyklucza” trafiła do ogólnopolskich i lokalnych mediów. Profil kampanii na facebooku polubiło do dziś ponad 11 tysięcy osób. Pod hasłem Żądamy ustawy o związkach partnerskich odbyły się demonstracje na Krakowskim Przedmieściu oraz pod Sejmem. Baner o tej treści i z logiem akcji niesiony był także w warszawskiej Paradzie Równości oraz podczas londyńskiego Pride. Imprezy benefitowe na rzecz kampanii odbyły się w Warszawie i Sopocie.
 

W ramach akcji powstał także projekt ustawy o związkach partnerskich. Jego podstawą były wyniki ankiety przeprowadzonej przez portal homiki.pl, w której wzięło udział ponad 4,5 tysiąca internautów. Gdy SLD złożyło projekt ustawy o umowie związku partnerskiego autorstwa Grupy Inicjatywnej ds. Związków Partnerskich, przedstawiciele akcji „Miłość nie wyklucza” wzięli udział w posiedzeniu sejmowej komisji i zgłaszali swoje uwagi do tego projektu.

15 października bieżącego roku twórcy kampanii zorganizowali spotkanie, na którym postanowili przedyskutować jej dalsze losy. W gronie około trzydziestu osób padł pomysł, by zebrać 100 tysięcy podpisów i złożyć własny projekt ustawy o związkach partnerskich w ramach inicjatywy obywatelskiej. Najpierw jednak postanowiono sprawdzić szanse na zgłoszenie tegoż projektu przez posłów nowego parlamentu.


Poseł Robert Biedroń przeprowadził konsultacje z przedstawicielami akcji „Miłość nie wyklucza” oraz Grupy Inicjatywnej. Zgłosił propozycję, by na bazie projektów przygotowanych przez te gremia oraz historycznego pierwszego projektu ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich, wysuniętego w 2003 roku przez panią senator prof. Marię Szyszkowską, powstał jeden, wspólny projekt ustawy o związkach partnerskich.

Prace zespołu prawnego, których efektem ma być rzeczony projekt, są w toku. W zespole uczestniczą także prawnicy związani z kampanią „Miłość nie wyklucza”. Gotowy projekt mają złożyć wspólnie posłowie Ruchu Palikota oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej.


Wokół kampanii natomiast zebrało się w ostatnich dniach kilkadziesiąt wolontariuszy i wolontariuszek z całego kraju, a nawet z zagranicy. Podzielili się na kilka grup roboczych. Grupa prawna wspiera wspomnianych wyżej prawników, którzy przygotowują projekt ustawy. Grupa media/PR/fundraising dba o przekaz medialny działań kampanii i zbieranie funduszy na jej dalsze funkcjonowanie. Grupa ds. kampanii ma za zadanie opracować nową odsłonę akcji, budującej poparcie wokół ustawy o związkach partnerskich. Grupa ds. 100 tysięcy przygotowuje grunt pod przedsięwzięcie, którym jest ewentualna obywatelska inicjatywa ustawodawcza. Działania kampanii wspomaga także grupa tłumaczy, zajmujących się przekładem potrzebnych dokumentów i komunikatów.

Jesteśmy silną i liczną grupą, której celem jest uchwalenie ustawy o związkach partnerskich. Bierzemy udział w pracach nad stworzeniem poselskiego projektu. Z nadzieją oczekujemy na rozwój sytuacji, ale jesteśmy gotowi na różne scenariusze. Nie ustaniemy w wysiłkach, póki wszystkie pary nie uzyskają należnej im ochrony prawnej ze strony państwa i póki nie skończy się dyskryminacja obywateli. Żądamy ustawy o związkach partnerskich, bo miłość nie wyklucza!

Brak komentarzy: